VirtueMart LoginPolishEnglishRussian


Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa jest najbardziej poszukiwanym gatunkiem hortensji. Może być barwną ozdobą w domu, ogrodzie i na balkonie. Jest krzewem zwartym, obficie rozgałęzionym, wyrastającym do wys.1 m. Należy do najstarszych roślin, pochodzących z Japonii, uprawianych dla pięknych i okazałych, kulistych lub półkulistych kwiatów barwy od białej, poprzez odcienie różowej, czerwonej, fioletowej do niebieskiej.
Zakwitnie czy nie ?
Okres kwitnienia przypada na lato: czerwiec, lipiec , ale kwiatostany utrzymują się na roślinie bardzo długo, aż do października. Pąki kwiatowe wykształcają się w górnej części pędów w roku poprzedzającym okres kwitnienia na początku sierpnia, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 18 C. Trzeba pamiętać, aby należycie zabezpieczyć hortensje na zimę, szczególnie górną część pędów, gdzie znajduje się większość pąków kwiatowych, narażonych na przemarzanie. Barwa kwiatów pośrednio zależy od odczynu gleby. Na silnie zakwaszonych o pH 4,0-4,5 hortensje są niebieskie, a na mniej kwaśnych pH 5,5-6,0 różowe lub czerwone. Odczyn podłoża nie dotyczy odmian białych. Aby uzyskać niebieski kolor kwiatów najlepiej sadzić rośliny w ziemi dla różaneczników i azalii oraz podlewać wodą z domieszką 3-5 gramów ałunu glinowo-potasowego lub amonowego na 1 litr wody ( można kupić w aptece lub w sklepie z chemikaliami ).
Pielęgnacja
Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację. Powinno się pamiętać aby wiosną lub jesienią krótko nie przycinać pędów, a ograniczyć się tylko do wycinania gałęzi martwych lub ich zmarzniętych części. Całkowite przycinanie usuwa pąki kwiatowe i hortensje nie kwitną. Jeśli parę ostatnich zim było łagodnych to w krzewie może być za dużo pędów zbyt rozgałęzionych, tworzących nie tak okazałe kwiatostany, jak młode, wtedy zaleca się usunięcie niektórych pędów. Zabiegi te wykonujemy wiosną przed ruszeniem wegetacji. Hortensje są roślinami szczególnie wymagającymi dużej ilości składników pokarmowych i dlatego trzeba je zasilać systematycznie co 2 tygodnie, najlepiej nawozami zakwaszającymi, ale nie dłużej niż do końca lipca. Warto też ściółkować powierzchnię ziemi pod krzewem używając torfu wysokiego, liści, kompostu korowego lub niewielkiej ilości trocin. Hortensje są roślinami, które mają duże zapotrzebowanie na wodę . Wymagają obfitego i częstego podlewania, ale należy pamiętać, że zasilanie roślin wodą twardą, jak również przekroczenie granicy pH 6,2 powoduje często chlorozę liści, czyli żółknięcie.
W doniczce czy bez ?
Dużą popularnością w miastach cieszy się hodowanie hortensji w doniczkach na balkonach i tarasach. Hortensje w donicach mogą zimować w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 4-8 C. Od czasu do czasu trzeba je lekko podlewać. Pod koniec zimy, gdy pąki szczytowe zaczynają nabrzmiewać należy przenieść je do cieplejszego pomieszczenia. Po przekwitnięciu można je wysadzić do ogródka lub na działkę.Do gruntu najlepiej przesadzać hortensje na wiosnę do ziemi ogrodowej z domieszką torfu lub ziemi dla różaneczników. Hortensje w ogrodzie najlepiej sadzić w miejscach półcienistych i osłoniętych od wiatrów, w pobliżu domu, przy wejściu. Należy unikać sadzenia pod drzewami, ponieważ zabierają one wodę i pokarm żarłocznym hortensjom.

GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY Katarzyna Łazucka-Cegłowska
ul. Warecka 110, 05-604 Jasieniec k/Grójca Telefon: +48 48 661-35-63