VirtueMart LoginPolishEnglishRussian


Róże ogrodowe

Ogólnie o różach

Róże są najchętniej sadzoną rośliną ogrodową . Nadają one ogrodowi uroku dzięki różnorodności form i możliwości rozmaitego zastosowania .Róże zachwycają nie tylko barwą swoich kwiatów ale i intensywnym zapachem.W ogrodzie stanowią stale kolorowy akcent. Większość odmian poleca się również na kwiat cięty do wazonów i innych kompozycji kwiatowych ze względu na piękną budowę pąków.

Różom nie odpowiada miejsce szczególnie ciepłe i suche ,na przykład przy południowej ścianie domu. Lubią ciepło i słońce ale nadmiar promieniowania słonecznego zmniejsza ich odporność na choroby i szkodniki . Słońce przyspiesza zakwitanie i przekwitanie oraz ujemnie wpływa na barwę kwiatów. Najodpowiedniejsze miejsce do wzrostu to stanowisko osłonięte od wiatru.

Rodzaje krzewów róż

Jak wiemy róża to królowa wśród kwiatów, jednak każde Państwa ma swoją własną królową. Aby odpowiednio dobrać do naszego ogrodu ten wspaniały kwiat, postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska jej rodzajom.

http://www.urzadzamy.pl/filmy/rodzaje-krzewow-roz,0_yyqwt04l/

Pielęgnacja

Sadzenie

Ziemię przed sadzeniem należy dokładnie przekopać na gł. 40 cm lecz nie należy dodawać nawozów ani kompostu. Do gleb ubogich w próchnice powinno się dodać dobrze rozłożony obornik, wilgotny torf lub kompost. Róże rosną najlepiej na glebie ilasto - gliniastej zawierającej dużo składników pokarmowych. lekko kwaśnej pH5,5 - 6,5. Przed posadzeniem należy umieścić pojemnik z rośliną w wiadrze z wodą tak aby bryła korzeniowa nasączyła się wodą . W uprzednio przygotowanym podłożu wykopujemy dołek o 2cm. głębszy niż wysokość pojemnika . Zdejmujemy pojemnik i umieszczamy bryłę korzeniową w dołku .Zasypujemy dołek ziemią i obficie podlewamy .Po wsiąknięciu wody dołek uzupełniamy ziemią. Szczególną uwagę należy zwrócić na przycinanie róż .Prawidłowe przycinanie zapewni nam rozbudowę krzewu oraz wielokrotne kwitnienie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Przycinając róże należy brać pod uwagę siłę każdego pędu i wzrost całej rośliny .Silne pędy skracamy na wysokość 5 oczek, słabe na wysokości 2 –3 oczek licząc od dołu do góry pędu. Cienkie pędy i uschnięte należy wycinać.

http://www.urzadzamy.pl/filmy/sadzenie-krzewow-roz,0_kjaxe0w9/


Okrywanie

Ważną czynnością w pielęgnacji róż jest również zabezpieczanie ich przed mrozem. Korzenie i dolną część pędów okrywamy kopcem ziemnym do wysokości 4 oczka. Pozostałą część nadziemną zabezpieczamy przed wysuszeniem tekturą falistą lub jutą .

 

http://www.wymarzonyogrod.pl/wideogaleria/jestem/zabezpieczenie-krzewow-roz-przed-zima_1208

W doniczce czy bez ?

Dużą popularnością w miastach cieszy się hodowanie roślin w doniczkach na balkonach i tarasach. Róże na tarasie czy balkonie rosną równie okazale jak w ogrodzie pod warunkiem, że dostarczamy im odpowiednią porcję nawozu i wody .

Róże w donicach mogą zimować w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 4-8 C lub na balkonie pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone przed mrozem . Przed wystąpieniem pierwszych mrozów donicę obficie zalewamy wodą i owijamy matą słomianą lub np. starym kocem. Część nadziemną zabezpieczamy tekturą falistą lub jutą .Różom przechowywanym przez zimę w pomieszczeniu i na zewnątrz należy uzupełniać wodę tak aby utrzymać wilgotne podłoże i nie dopuści do przesuszenia rośliny.

GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY Katarzyna Łazucka-Cegłowska
ul. Warecka 110, 05-604 Jasieniec k/Grójca Telefon: +48 48 661-35-63